غربالها

اندازه ذرات تشکیل دهنده خاک ، یکی از مباحث اصلی در بررسی هر نمونه خاک محسوب می گردد که تعیین کننده بسیاری از ویژگی های خاک نظیر : رطوبت خاک ، تراوایی خاک ، تراکم پذیری خاک و ... می باشد .
لذا تعیین محدوده تغییرات اندازه دانه ها در نمونه مورد بررسی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد . یکی از عمده ترین و متداول ترین ابزارها در این زمینه ، سری های غربالی محسوب می شوند که عمدتاً در مطالعات رسوب شناختی و آزمایشگاه های رسوب شناسی مورد استفاده فراوان قرار می گیرند . غربال ها دارای منافذ با اندازه های متفاوت می باشند که در هر سری به ترتیب افزایش اندازه این فضاهای خالی که در اصطلاح به آن مش (Mesh) اطلاق می گردد ، روی هم قرار می گیرند . سپس نمونه خاک درون بالاترین غربال ریخته شده ، مجموعه توسط یک لرزاننده (Shaker) (که انواع مختلفی از آن موجود می باشد) به صورت پیوسته ، در مدت زمان مناسب لرزانده می شود . بدین ترتیب ذرات درشت تر از اندازه منافذ هر غربال در روی آن باقیمانده و ذرات دانه ریزتر ، از غربال مورد نظر عبور کرده و به غربال پایینی می رسند و این روند همچنان ادامه می یابد . در پایان ، در هر غربال ، ذراتی با قطر بسیار نزدیک قرار می گیرند که با محاسبه وزن نمونه موجود در هر غربال که از اندازه منافذ در غربال بالایی کوچکتر و از اندازه منافذ در غربال پایینی بزرگ تر می باشند و در دست داشتن وزن ابتدایی کل نمونه ، می توان با رسم منحنی تجمعی مربوطه ، چگونگی پراکندگی اندازه ذرات را مشخص نمود .

مزايا

- استفاده در مورد بررسی های غربالی
- قابل استفاده در نمونه های مرطوب و خشک
- عملکرد ساده همراه با طراحی مناسب و کاربردی
- عملکرد کم صدا و عدم نیاز به مراقبت های ویژه

منبع: پایگاه ملی داده ای علوم زمین

اين پايگاه در ستاد ساماندهي پايگاه‌هاي اينترنتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ثبت شده است و همه حقوق مادی و معنوی آن برای پایگاه تخصصی سنگ‌شناسی ایران است. هرگونه استفاده و نشر مطالب اين پايگاه تنها باید با ذکر منبع باشد.    Copyright © 2008-2023.‎ All rights reserved.‎  Designed by www.sabasa.ir