فعال سازی نوترونی (NAA)

فعال سازی نوترونی (NAA) موقعیت بی نظیری را برای تجزیه شیمی فلزات نوبل فراهم آورده است. حساسیت این روش تحت شرایط ایده آل در مقایسه با روش های دیگر بسیار مناسب است. متأسفانه این حساسیت ها بدلیل مزاحمت های مختلف بخوبی قابل حصول نیست. بدلیل مسائل مربوط به تداخل باید روش های جداسازی را بکار گرفت.
در NAA اغلب نیاز به مقدار نسبتاً کوچکی نمونه می باشد (یک گرم یا کمتر) که در تعیین فلزات نوبل بویژه طلا می تواند مسئله مهمی باشد، زیرا که این عناصر دارای توزیع ناهمگن در نمونه ها می باشند و باید دقت زیادی در نمونه برداری بعمل آید.
اسمیم و روتنیم دو عنصری هستند که در تجزیه فلزات نوبل به دقت اندازه گیری نمی شوند و روش NAA در اندازه گیری این فلزات مناسب است. روش NAA در تعیین مقادیر بسیار پایین فلزات نوبل روش بی نظیری است.

قیمت واقعی NAA گرانتر از قیمت ظاهری آن است و این بخاطر هزینه عظیم بنای یک راکتور هسته ای است که نمونه ها در آن فعال می شوند.

نام آناليز: 
Neutron Activation Analysis
منبع: 

جزوه درسي آنالیز دستگاهی، دکتر احمد خاکزاد،‌ آذر ماه 1387

 

اين پايگاه در ستاد ساماندهي پايگاه‌هاي اينترنتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ثبت شده است و همه حقوق مادی و معنوی آن برای پایگاه تخصصی سنگ‌شناسی ایران است. هرگونه استفاده و نشر مطالب اين پايگاه تنها باید با ذکر منبع باشد.    Copyright © 2008-2022.‎ All rights reserved.‎  Designed by www.sabasa.ir