زم‍ی‍ن‌ ش‍ن‍اس‍ی‌ و س‍ن‍گ‌ ش‍ن‍اس‍ی‌ م‍ج‍م‍وع‍ه‌ اف‍ی‍ول‍ی‍ت‍ی‌ ن‍اح‍ی‍ه‌ س‍ب‍زوار

عنوان پايان‌نامه: 

زم‍ی‍ن‌ ش‍ن‍اس‍ی‌ و س‍ن‍گ‌ ش‍ن‍اس‍ی‌ م‍ج‍م‍وع‍ه‌ اف‍ی‍ول‍ی‍ت‍ی‌ ن‍اح‍ی‍ه‌ س‍ب‍زوار

نويسنده: 
چ‍ن‍ان‍ی‌،ح‍م‍ی‍د
مقطع تحصيلي: 
كارشناسي
محل دفاع: 
دانشگاه شهید چمران،اهواز 1369
استاد راهنما: 
علی آقانباتی
چكيده پايان‌نامه: 

در زمان حال، معنی و منشأ افیولیتها در تمام جهان مورد بحث است. در ایران مناطق افیولیتی بسیار وسیعی به خصوص در امتداد روراندگی اصلی زاگرس و در بخش شرقی ایران مرکزی وجود دارد. روابط بین این تشکیلات و فرآیندهای ساختمانی مؤثر بر پوسته و گوشته فوقانی (مسائل ژئوتکتونیک و ژئودینامیک) خیلی مهم فرض شده اند. علی رغم این حقایق، بیشترین اطلاعات برای تهیه زمین شناسی انجام شده بودند که کما بیش معطوف موقعیتهای چینه شناسی است. تاریخ این مجموعه های پیچیده همیشه مورد بحث قرار گرفته است ولی مورد مطالعه دقیق نبوده است.
مجموعه افیولیتی سبزوار یکی از مهمترین مناطق افیولیتی در شمال شرقی ایران است، به علت این که وسعت زیادی دارد و نسبتاً کمتر تحت تأثیر عوامل تکتونیکی قرار گرفته است که باعث می شود روابط ژنتیکی انواع سنگهای مختلف در مجموعه افیولیتی آسانتر مورد تفسیر قرار گیرند.
اهداف اصلی تحقیقات فعلی آماده کردن نقشه زمین شناسی و سنگ شناسی منطقه در مقیاس بزرگ (مقیاس عکس هوایی 1:55000)، مطالعه پدیده های دگرگونی، مشخصات پترولوژی این مجموعه افیولیتی و در نهایت تفسیر روابط ژنتیکی است. یقیناً، نتایجی که حاصل شده اند کامل نیستند و بنابراین ممکن است باعث تحقیقات بیشتری شود.

اين پايگاه در ستاد ساماندهي پايگاه‌هاي اينترنتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ثبت شده است و همه حقوق مادی و معنوی آن برای پایگاه تخصصی سنگ‌شناسی ایران است. هرگونه استفاده و نشر مطالب اين پايگاه تنها باید با ذکر منبع باشد.    Copyright © 2008-2023.‎ All rights reserved.‎  Designed by www.sabasa.ir