هضم نمونه های سنگی

از روش های متداول مورد استفاده در فرایند محلول سازی و هضم (digestion) نمونه های سنگی عبارتند از هضم نمونه ها با اسید، روش ذوب (fusion) و هضم انتخابی (selective). در این روش نمونه ها بسته به ترکیبشان که سیلیکاته، کربناته یا سولفیدی باشد با ترکیبات و نسبت های اسیدی مشخصی حل و هضم می شوند.

 

روش هضم اسیدی (Acid digestion)

دو روش هضم اسیدی متداول عبارتند از:

1- partial digestion یا هضم دو اسیدی

در این روش از تیزاب سلطانی (aqua regia) با ترکیب محلول دو اسید اسید کلریدریک (HCl) و (HNO3) به نسبت 3 به 1 حل می شوند. این روش برای نمونه های غیر سیلیکاته (کربناته و سولفیدی) روش مطلوبی است. البته برای برخی نمونه های کربناته گاه با HCl نیز می توان همه نمونه را هضم کرد. اما اگر نمونه دارای ترکیب های دیگر و یا ناخالصی های دیگری باشد که بررسی ترکیب انها در ترکیب کل سنگ اهمیت داشته باشد باید ترکیب اسیدی مناسب تری را برای نمونه انتخاب نمود.

2- Near Total digestion  یا هضم چهار اسیدی

در این روش از چهار اسید شامل HF، HClO4 و Aqua regia (شامل 3HCl و 1HNO3) استفاده می شود.به علت استفاده از HF این روش برای انحلال و هضم نمونه های سیلیکاته کاربرد دارد. برای توضیحات بیشتر صفحه هضم نمونه های سیلیکاته مطالعه شود.

 

روش ذوب (Fusion)

......

 

در حال بروز رسانی و نگارش

اين پايگاه در ستاد ساماندهي پايگاه‌هاي اينترنتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ثبت شده است و همه حقوق مادی و معنوی آن برای پایگاه تخصصی سنگ‌شناسی ایران است. هرگونه استفاده و نشر مطالب اين پايگاه تنها باید با ذکر منبع باشد.    Copyright © 2008-2023.‎ All rights reserved.‎  Designed by www.sabasa.ir