معرفی وبسایت Researchgate

ریسرچ‌گیت ( www.researchgate.net )

ریسرچ‌گیت[۱] شبکه ی اجتماعی علمی برای پژوهشگران، دانشمندان، استادان و دانشجویان سراسر جهان در جهت ارتباط، همکاری، پرسش و پاسخ و مبادله‌های علمی است. از اهداف ایجاد این سایت فراهم آوردن مکانی برای بارگذاری و به اشتراک گذاری مقالات و یافته‌های علمی محققان است، تا آنها علاوه بر ایجاد ارتباط با سایر همکاران، اطلاعات خود را در حوزه‌های موضوعی مختلف به روز نگه دارند. عضویت در این شبکه برای افرادی که ایمیل سازمانی و یا دانشگاهی دارند رایگان است.

اخیرا ریسرچ گیت امتیاز جدیدی به نام ریسرچ اینترست[۲] را افزوده است که در اینجا قصد معرفی آن را داریم:

این شاخص می‌تواند به محققان و موسسات کمک کند تا درک کنند پژوهش آن‌ها چگونه پذیرفته شده است و به کار رفته است و ابزاری برای ارزیابی علم و حرکت رو به جلوی آن است.

امتیاز ریسرچ اینترست چیست؟

امتیاز ریسرچ اینترست به صورت بصری ساخته شده است، تا محققان بتوانند به سرعت موقعیت خود را در بسیاری از شرایط بسنجند. این امتیاز بر تحقیقات و تعامل متقابل با دانشمندان و بر مفاهیمی که آشنا هستند متمرکز است.

امتیاز ریسرچ اینترست شامل چه مواردی است؟

زمانی که محققان مقاله‌ای را می‌خوانند، توصیه می‌کنند و یا به آن استناد می‌دهند، این امتیاز بالا می‌رود. ابتدا، یک محقق به یک مورد تحقیقاتی از طریق ریسرچ گیت دسترسی می‌یابد. اگر علاقه‌مند باشد، ممکن است متن کامل را (در صورتی که در دسترس باشد) بخواند. اگر آن‌ها به چیزی که می‌خوانند علاقه داشته باشند، ممکن است آن را توصیه کنند و اگر مقاله برای آن‌ها مناسب بود، ممکن است به آن مقاله استناد دهند.

این امتیاز بر اساس موارد زیر ساخته می‌شود:

    امتیاز خواندن[۳] برابر با ۰/۰۵
    امتیاز خواندن تمام متن[۴] برابر با ۰/۱۵
    امتیاز توصیه به دیگران[۵] برابر با ۰/۲۵
    امتیاز استناد[۶] برابر با ۰/۵

 

*خواندن زمانی صورت می‌گیرد که فردی خلاصه مقاله را ملاحظه کند یا بر روی تصویر آن کلیک نماید، در حالی‌که خواندن تمام متن زمانی صورت می‌گیرد که فردی مقاله را به صورت تمام متن ملاحظه یا دانلود کند.

امتیاز ریسرچ اینترست شامل موارد زیر نیست:

    مقالاتی که توسط اعضای ریسرچ گیت خوانده نمی‌شود.

فقط محققانی که وارد ریسرچ گیت شده‌اند محسوب می‌شوند.

    مقالاتی که توسط یک محقق در یک هفته بارها خوانده شده و توصیه شده است:

محققی که در دفعات مختلف با یک محقق در دوره زمانی کوتاهی تعامل متقابل دارد افزایش علاقه را نشان نمی‌دهد و ممکن است امتیاز را به دلیل سو استفاده بالا ببرد.

    تعاملات با ربات‌ها، خزنده‌ها و بقیه سیستم‌های خودکار

سیستم‌های شناسایی ربات ریسرچ‌گیت به طور مداوم ناهنجاری‌ها را شناسایی می‌کنند و به سرعت به هر فعالیت غیر عادی واکنش نشان می‌دهند.

اين پايگاه در ستاد ساماندهي پايگاه‌هاي اينترنتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ثبت شده است و همه حقوق مادی و معنوی آن برای پایگاه تخصصی سنگ‌شناسی ایران است. هرگونه استفاده و نشر مطالب اين پايگاه تنها باید با ذکر منبع باشد.    Copyright © 2008-2023.‎ All rights reserved.‎  Designed by www.sabasa.ir